pátek 12. února 2016

Umění zvané kathak

V roce 2014 jsem měla příležitost zúčastnit se Letní stáže v Mnichově Hradišti pořádané Ivanou Hessovou. Pod dojmem z týdenního pobytu jsem si vyhledala o kathaku "informační minimum".

Klasický indický tanec kathak pochází ze severní Indie. Název je odvozen od slova "katha," což znamená "příběh"; tanečník nebo tanečnice kathaku je tedy "vypravěčem příběhů." Příběhy se váží k indické mytologii a božstvům. V tanci existuje mnoho různých pozic, které se trénují do co nejvyšší dokonalosti. Svoje charakteristické provedení tak mají například Rádha, Krišna, Višnu, Lakšmí a další. Kathak je charakteristický zejména častým zapojení nohou (nazvala bych to laicky "dupy") a otočkami. Tančí jej jak muži, tak ženy.

Nedílnou součástí tance je samozřejmě hudba. Kathak (tedy nejen ten v klasickém slova smyslu) může být tančen hned na několik druhů hudby - např. filmové písně vycházející z rág, klasickou hudbu, bhadžany, lidovou hudbu obohacenou o prvky kathaku,... Typickým doprovodným nástrojem jsou tabla, která určují rytmy.

Co se týče kostýmů, pokud se budeme držet základního dělení, tak kostým může být buď v "hindi" stylu (lehenga choli) nebo "muslim" stylu (angarakshak). Rozdíl můžete vidět na obrázcích v následujícím odkazu. Důležitou součástí kostýmu jsou i rolničky, takzvané ghungroo. Váží se nad kotníky. Jejich počet je různý, zjednodušeně lze říci, že čím pokročilejší tanečnice, tím víc rolniček na každé noze. Pokud žák přichází na hodinu ke svému učiteli, musí mít ghungroo uvázané vždy.

Pokud si chcete kathak vyzkoušet a dozvědět se o něm více, než jen základní informace, doporučuji lekce nebo seminář u Ivany Hessové kathak.wz.cz). Následuje ukázka kathaku v podání Anežky Hessové (anezkahessova.me.cz; dcera Ivany Hessové):


                   

Žádné komentáře:

Okomentovat